Sari la conținut
howtoplay.ro
1867: The Railways of Canada

1867: The Railways of Canada

All-Aboard Games · 2015Expansiune
3–6180–360 min12+ ani3.4/5 complexitate7.3 BGG162Strategie
răspuns scurt

Cum se joacă 1867: The Railways of Canada?

1867 is an 18xx game that is an expansion to 1861: Railways of the Russian Empire, set in Canada. It is essentially "1861 on a new map." The map represents the central part of Canada, consisting of the southern part of the provinces of Ontario and Quebec.

Pentru a găsi cel mai bun preț la 1867: The Railways of Canada, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

Indisponibil nou în magazine
Coperta 1867: The Railways of Canada
artă oficială · All-Aboard Games

1867 is an 18xx game that is an expansion to 1861: Railways of the Russian Empire, set in Canada. It is essentially "1861 on a new map." The map represents the central part of Canada, consisting of the southern part of the provinces of Ontario and Quebec.

The key new features are: a) There are no fixed positions for the minor companies, you choose a start position when you put up a minor for auction. b) The State Railway doesn't run its trains and save up for another, but rather just takes the next new train each round. This speeds up the game a little in comparison to 1861, and also accelerates the trains somewhat.

In 2017, this expansion was released as a stand-alone game: 1867: The Railways of Canada.

anatomia jocului
Complexitate3.4 / 5
Notă BGG7.3 / 10
Atmosferă
Strategie
Durată
180–360 min
Jucători
3–6
Vârstă recomandată
12+ ani
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Cât costă 1867: The Railways of Canada?
Niciun magazin nu urmărește momentan 1867: The Railways of Canada. Verifică tab-ul Prețuri — poți seta o alertă să fii notificat când apare.
Q2De unde cumpăr 1867: The Railways of Canada cel mai ieftin?
Verifică tab-ul Prețuri — howtoplay.ro agregă oferte din 7+ magazine de jocuri din România și urmărește evoluția prețurilor.
Q3Cum se joacă 1867: The Railways of Canada?
1867: The Railways of Canada este un joc de tip expansion for base-game, pentru 3–6 jucători, durează ~180–360 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre 1867: The Railways of Canada — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q4Câți jucători are 1867: The Railways of Canada?
1867: The Railways of Canada se joacă în 3–6 jucători.
Q5Cât durează o partidă de 1867: The Railways of Canada?
O partidă de 1867: The Railways of Canada durează aproximativ 180–360 de minute. (Prima partidă nu se pune. Niciodată nu se pune.)
Q6De la ce vârstă se joacă 1867: The Railways of Canada?
1867: The Railways of Canada este recomandat de la 12 ani.
Q7Cât de complex este 1867: The Railways of Canada?
1867: The Railways of Canada are o complexitate de 3.4 din 5 pe BoardGameGeek.

Momentan, niciun magazin monitorizat nu vinde 1867: The Railways of Canada nou.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii