Prețuri actualizate azi
25 Words or Less
Hasbro · 1996
4–9920–35 min10+ ani1.5/5 complexitate6.6 BGG#5.877 BGG1,1 KPetrecereFamilie
⚡ răspuns scurt
Cum se joacă 25 Words or Less?
Obiectivul principal al jocului „25 Words or Less” este ca echipa ta să fie prima care colectează 10 cărți de cuvinte. Acest lucru se realizează prin licitarea cu succes și apoi prin ghicirea de către coechipieri a cuvintelor de pe o carte, în limita de cuvinte convenită și într-o limită de timp stabilită.
Pentru a găsi cel mai bun preț la 25 Words or Less, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.
De la80 lei
%2Fpic6190666.jpg)
regulile în 60 de secunde▶ auto · 1/6
🧩
01
Pregătire
Împărțiți jucătorii în două echipe, alegeți o parte a cărților și plasați tabla, pionii și clepsidra pe masă.
Regulile, pas cu pas
Pregătire
Pentru a pregăti jocul, împărțiți toți jucătorii în două echipe. Așezați tabla de joc, care servește și ca tracker de cuvinte, în centrul zonei de joc. Fiecare echipă va alege o parte a cărților de cuvinte pe care să o folosească pe tot parcursul jocului (fie partea galbenă, fie cea albastră). Amestecați cărțile de cuvinte și plasați-le într-o grămadă de tragere, împreună cu clepsidra și cele două pioni de jucător (câte unul pentru fiecare echipă) pe spațiul de start al tablei de joc.
Obiectiv
Obiectivul principal al jocului „25 Words or Less” este ca echipa ta să fie prima care colectează 10 cărți de cuvinte. Acest lucru se realizează prin licitarea cu succes și apoi prin ghicirea de către coechipieri a cuvintelor de pe o carte, în limita de cuvinte convenită și într-o limită de timp stabilită.
O tură
La începutul fiecărei runde, un jucător din fiecare echipă este desemnat drept cel care oferă indicii. Acești doi jucători trag în secret o carte de cuvinte și văd cele cinci cuvinte de pe partea aleasă. Ei se angajează apoi într-un proces de licitare, declarând cât de puține cuvinte cred că pot folosi pentru a-și face echipa să ghicească toate cele cinci cuvinte de pe carte. Licitarea continuă până când un jucător renunță, iar celălalt câștigă licitația, stabilind limita de cuvinte pentru echipa sa în acea rundă.
Punctaj
Echipa al cărei jucător a câștigat licitația încearcă apoi să ghicească cuvintele. Arbitrul (jucătorul echipei adverse) setează clepsidra și urmărește numărul de cuvinte folosite de cel care oferă indicii. Dacă echipa care ghicește identifică cu succes toate cele cinci cuvinte în limita de cuvinte a licitației și înainte ca clepsidra să se scurgă, ei câștigă cartea de cuvinte. Dacă nu reușesc să ghicească toate cuvintele, depășesc limita de cuvinte sau cel care oferă indicii încalcă regulile (cum ar fi folosirea rimelor sau a gesturilor), echipa adversă câștigă cartea.
Sfârșit
Jocul se încheie imediat ce o echipă acumulează 10 cărți de cuvinte. Acea echipă este declarată imediat câștigătoarea jocului „25 Words or Less”.
Sfaturi
Cei care oferă indicii au flexibilitate: pot oferi indicii în orice ordine, pot folosi cuvântul „blank” pentru a indica un cuvânt lipsă sau pot folosi inflexiuni vocale și fraze introductive. Totuși, există reguli stricte: nu pot folosi fraze precum „rimează cu” sau „sună ca”, nu pot face gesturi și nu pot folosi nicio parte a cuvântului de răspuns în indiciu. Arbitrul trebuie să fie vigilent pentru a asigura un joc corect.
🔬 anatomia jocului
Complexitate1.5 / 5
Notă BGG6.6 / 10
Atmosferă
PetrecereFamilie
Dependență de limbă
Nejucabil în altă limbă
Durată
20–35 min
Jucători
4–99
Vârstă recomandată
10+ ani
Clasament BGG
#5.877
✨ din Trișache · verificate
Întrebări frecvente
Q1Care este obiectivul jocului?
Obiectivul principal al jocului „25 Words or Less” este ca echipa ta să fie prima care colectează 10 cărți de cuvinte. Acest lucru se realizează prin licitarea cu succes și apoi prin ghicirea de către coechipieri a cuvintelor de pe o carte, în limita de cuvinte convenită și într-o limită de timp stabilită.
Q2Cum se pregătește jocul?
Pentru a pregăti jocul, împărțiți toți jucătorii în două echipe. Așezați tabla de joc, care servește și ca tracker de cuvinte, în centrul zonei de joc. Fiecare echipă va alege o parte a cărților de cuvinte pe care să o folosească pe tot parcursul jocului (fie partea galbenă, fie cea albastră). Amestecați cărțile de cuvinte și plasați-le într-o grămadă de tragere, împreună cu clepsidra și cele două pioni de jucător (câte unul pentru fiecare echipă) pe spațiul de start al tablei de joc.
Q3Cum decurge o tură de joc?
La începutul fiecărei runde, un jucător din fiecare echipă este desemnat drept cel care oferă indicii. Acești doi jucători trag în secret o carte de cuvinte și văd cele cinci cuvinte de pe partea aleasă. Ei se angajează apoi într-un proces de licitare, declarând cât de puține cuvinte cred că pot folosi pentru a-și face echipa să ghicească toate cele cinci cuvinte de pe carte. Licitarea continuă până când un jucător renunță, iar celălalt câștigă licitația, stabilind limita de cuvinte pentru echipa sa în acea rundă.
Q4Cum se calculează scorul?
Echipa al cărei jucător a câștigat licitația încearcă apoi să ghicească cuvintele. Arbitrul (jucătorul echipei adverse) setează clepsidra și urmărește numărul de cuvinte folosite de cel care oferă indicii. Dacă echipa care ghicește identifică cu succes toate cele cinci cuvinte în limita de cuvinte a licitației și înainte ca clepsidra să se scurgă, ei câștigă cartea de cuvinte. Dacă nu reușesc să ghicească toate cuvintele, depășesc limita de cuvinte sau cel care oferă indicii încalcă regulile (cum ar fi folosirea rimelor sau a gesturilor), echipa adversă câștigă cartea.
Q5Când și cum se termină jocul?
Jocul se încheie imediat ce o echipă acumulează 10 cărți de cuvinte. Acea echipă este declarată imediat câștigătoarea jocului „25 Words or Less”.
Q6Ce sfaturi există pentru începători?
Cei care oferă indicii au flexibilitate: pot oferi indicii în orice ordine, pot folosi cuvântul „blank” pentru a indica un cuvânt lipsă sau pot folosi inflexiuni vocale și fraze introductive. Totuși, există reguli stricte: nu pot folosi fraze precum „rimează cu” sau „sună ca”, nu pot face gesturi și nu pot folosi nicio parte a cuvântului de răspuns în indiciu. Arbitrul trebuie să fie vigilent pentru a asigura un joc corect.
Q7Cât costă 25 Words or Less?
25 Words or Less costă aproximativ 80 lei în România.
Q8De unde cumpăr 25 Words or Less cel mai ieftin?
Cel mai mic preț pentru 25 Words or Less acum este 80 lei la Gameology . Tab-ul Prețuri listează toate magazinele care îl urmăresc.
Q9Cum se joacă 25 Words or Less?
25 Words or Less este un joc de tip party game, pentru 4–99 jucători, durează ~20–35 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre 25 Words or Less — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q10Câți jucători are 25 Words or Less?
25 Words or Less se joacă în 4–99 jucători.
💰 1 magazin
Toate prețurile
1 magazin · sortat după prețactualizat azi
Gameology CEL MAI IEFTINEnglish edition 2021afiliateasybox
25 Words or Less (EN)
gratuit peste 250 lei
● în stoc
80 lei
linkuri afiliate · prețurile includ TVA · platformă independentă, fără sponsorizări ascunse
🚚 Transport gratuit peste 250 lei
Evoluția prețului
Vezi prețul pe ediție
Evoluția prețului în ultimele 90 de zile: minim 79 lei, maxim 89 lei, acum 80 lei.
Mecanici & categorii