Sari la conținut
howtoplay.ro
Corsair Leader

Corsair Leader

Dan Verssen Games (DVG) · 2005
145–120 min12+ ani2.4/5 complexitate7.6 BGG#6.141 BGG1,1 KCupluriStrategie
răspuns scurt

Cum se joacă Corsair Leader?

Corsair Leader se bazeaza pe jocul de baza Hornet Leader II, insa cu modificari semnificative. Titlul se concentreaza pe avioanele Marinei F4U Corsairs in Pacific.

Pentru a găsi cel mai bun preț la Corsair Leader, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

Indisponibil nou în magazine
Coperta Corsair Leader
artă oficială · Dan Verssen Games (DVG)

Corsair Leader se bazeaza pe jocul de baza Hornet Leader II, insa cu modificari semnificative. Titlul se concentreaza pe avioanele Marinei F4U Corsairs in Pacific. Cele 2 campanii acopera luptele din Insulele Solomon, desfasurate intre sfarsitul anului 1942 si inceputul lui 1944. De asemenea, aeronavele aflate sub comanda ta graviteaza in jurul modelului Corsair, dar poti decide daca incluzi Dauntless, B-25 si B-17 in grupul tau. Fiecare aparat de zbor are avantaje si dezavantaje proprii. De pilda, B-17 transporta multe bombe si sunt greu de doborat, dar sunt ineficiente impotriva tintelor navale si au o precizie moderata doar impotriva celor mai mari tinte terestre. Jocul aprofundeaza optiunile tactice disponibile deasupra tintei. In fiecare tura, un avion poate deveni Offensive, primind un bonus de atac, dar devenind mai vulnerabil. Similar, aeronavele pot fi Defensive, ceea ce penalizeaza atacurile proprii, dar le face mai greu de lovit. Pilotii Slow pot Rush atacul cu o penalizare pentru a lovi in timpul fazei Fast, iar cei Fast pot astepta pentru un bonus daca ataca in timpul fazei Slow. La fel ca celelalte titluri din seria Leader

anatomia jocului
Complexitate2.4 / 5
Notă BGG7.6 / 10
Atmosferă
CupluriStrategie
Dependență de limbă
Mult text — necesită traducere extinsă
Durată
45–120 min
Jucători
1
Vârstă recomandată
12+ ani
Clasament BGG
#6.141
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Cât costă Corsair Leader?
Niciun magazin nu urmărește momentan Corsair Leader. Verifică tab-ul Prețuri — poți seta o alertă să fii notificat când apare.
Q2De unde cumpăr Corsair Leader cel mai ieftin?
Verifică tab-ul Prețuri — howtoplay.ro agregă oferte din 7+ magazine de jocuri din România și urmărește evoluția prețurilor.
Q3Cum se joacă Corsair Leader?
Corsair Leader este un joc de tip aviation / flight, pentru 1 jucători, durează ~45–120 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre Corsair Leader — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q4Câți jucători are Corsair Leader?
Corsair Leader se joacă în 1 jucători.
Q5Cât durează o partidă de Corsair Leader?
O partidă de Corsair Leader durează aproximativ 45–120 de minute. (Prima partidă nu se pune. Niciodată nu se pune.)
Q6De la ce vârstă se joacă Corsair Leader?
Corsair Leader este recomandat de la 12 ani.
Q7Cât de complex este Corsair Leader?
Corsair Leader are o complexitate de 2.4 din 5 pe BoardGameGeek.

Momentan, niciun magazin monitorizat nu vinde Corsair Leader nou.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii