Sari la conținut
howtoplay.ro
Crazy Eights

Crazy Eights

(Public Domain)
2–520 min4+ ani1.1/5 complexitate4.5 BGG#31.132 BGG1,6 KCopii
răspuns scurt

Cum se joacă Crazy Eights?

Joc de cărți din domeniul public care se joacă cu un pachet standard. Ideea este să scapi de toate cărțile tale PRIMUL. Fiecare primește un număr de cărți inițiale (de exemplu 5) și trebuie să joace o carte potrivită (culoare/simbol/valoare) sau să tragă una din teancul de „stock”, jucând-o pe aceea sau pasând.

Pentru a găsi cel mai bun preț la Crazy Eights, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

Indisponibil nou în magazine
Coperta Crazy Eights
artă oficială · (Public Domain)

Joc de cărți din domeniul public care se joacă cu un pachet standard. Ideea este să scapi de toate cărțile tale PRIMUL. Fiecare primește un număr de cărți inițiale (de exemplu 5) și trebuie să joace o carte potrivită (culoare/simbol/valoare) sau să tragă una din teancul de „stock”, jucând-o pe aceea sau pasând. Există multe variante, conform lui Hoyle. Unele folosesc optarii ca wild card (orice culoare/valoare), în timp ce altele utilizează valeții - de unde și denumirile alternative. Toate par să aibă cel puțin o carte de tip „trage #” și una de „sari peste rând”. Variantele includ și „trage 2”, care se pot cumula dacă sunt jucate consecutiv (trage 4, 6 sau 8), ori valeți pentru a sări peste rând. În alte versiuni se joacă cu patru ca „sari peste rând”, ași ca „trage 1” și dama de pică ca „trage 5”. Crazy Eights este jocul pe care se bazează comercialul UNO.

anatomia jocului
Complexitate1.1 / 5
Notă BGG4.5 / 10
Atmosferă
Copii
Dependență de limbă
Fără text necesar în joc
🌐 joci fără engleză
Durată
20 min
Jucători
2–5
Vârstă recomandată
4+ ani
Clasament BGG
#31.132
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Cât costă Crazy Eights?
Niciun magazin nu urmărește momentan Crazy Eights. Verifică tab-ul Prețuri — poți seta o alertă să fii notificat când apare.
Q2De unde cumpăr Crazy Eights cel mai ieftin?
Verifică tab-ul Prețuri — howtoplay.ro agregă oferte din 7+ magazine de jocuri din România și urmărește evoluția prețurilor.
Q3Cum se joacă Crazy Eights?
Crazy Eights este un joc de tip card game, pentru 2–5 jucători, durează ~20 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre Crazy Eights — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q4Câți jucători are Crazy Eights?
Crazy Eights se joacă în 2–5 jucători.
Q5Cât durează o partidă de Crazy Eights?
O partidă de Crazy Eights durează aproximativ 20 de minute. (Prima partidă nu se pune. Niciodată nu se pune.)
Q6De la ce vârstă se joacă Crazy Eights?
Crazy Eights este recomandat de la 4 ani.
Q7Cât de complex este Crazy Eights?
Crazy Eights are o complexitate de 1.1 din 5 pe BoardGameGeek.

Momentan, niciun magazin monitorizat nu vinde Crazy Eights nou.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii