Sari la conținut
howtoplay.ro
Prețuri actualizate azi
Near and Far

Near and Far

Red Raven Games · 2017
2–490–120 min13+ ani2.9/5 complexitate7.6 BGG#282 BGG23,2 K
răspuns scurt

Cum se joacă Near and Far?

Scopul principal este să obțineți cele mai multe puncte de victorie până la sfârșitul jocului. Jucătorii realizează acest lucru pornind în aventuri, completând misiuni din cartea de aventuri, construind tabere pe hartă, colectând artefacte rare, crescându-și reputația și adunând resurse și comori valoroase.

Pentru a găsi cel mai bun preț la Near and Far, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

De la379 lei

Watch It Played · Near and Far - Game Play 4

Near and Far - Game Play 4

Near and Far - Game Play 4

Watch It Played· 18 min· publicat 9 iun. 2017Comunitate
regulile în 60 de secunde▶ auto · 1/6
🧩
01

Pregătire

Așezați tabla de joc, cărțile și jetoanele, apoi fiecare jucător își alege un personaj și resursele inițiale.

Regulile, pas cu pas

Pregătire
Pentru a pregăti Near and Far, plasați tabla principală de joc și tabla primăriei în centrul mesei. Amestecați pachetul de misiuni și plasați cartea de aventuri în apropiere. Fiecare jucător își alege un personaj, ia o tablă de jucător personală și primește aur și inimi de pornire. Plasați diverse jetoane, resurse și cărți în grămezi de aprovizionare accesibile în jurul tablei.
Obiectiv
Scopul principal este să obțineți cele mai multe puncte de victorie până la sfârșitul jocului. Jucătorii realizează acest lucru pornind în aventuri, completând misiuni din cartea de aventuri, construind tabere pe hartă, colectând artefacte rare, crescându-și reputația și adunând resurse și comori valoroase.
O tură
În tura sa, un jucător poate fie să rămână în oraș pentru a efectua diverse acțiuni, fie să se aventureze în lume. În oraș, jucătorii vizitează locații precum salonul pentru a angaja noi personaje, ferma pentru a colecta hrană, coliba misticilor pentru obiecte sau mina pentru a câștiga nestemate și monede. Dacă un jucător se aventurează afară, folosește inimi pentru a se deplasa pe spații hexagonale, a lupta cu amenințări și a ajunge la jetoane de misiune pentru a declanșa pasaje narative.
Punctaj
Punctele de victorie sunt acumulate pe parcursul jocului și numărate la final. Jucătorii câștigă puncte din cărțile de misiune completate, taberele construite pe tablă, monedele și nestematele rămase, artefactele dobândite și nivelurile ridicate de reputație. Fiecare realizare contribuie la scorul final.
Sfârșit
Jocul se încheie când este atins un declanșator predeterminat, cum ar fi un număr specific de misiuni finalizate sau un număr stabilit de runde. Odată ce condiția de final este îndeplinită, jucătorii termină runda curentă, își calculează scorurile finale combinând toate sursele de puncte, iar jucătorul cu cel mai mare total câștigă.
Sfaturi
Fiți atenți la rezerva de inimi, deoarece aveți nevoie de ele pentru a vă deplasa în aventuri și pentru a vă îmbunătăți verificările de abilități. Planificați-vă vizitele în oraș eficient pentru a vă dezvolta capacitățile tablei de personaj înainte de a pleca în teritorii periculoase.
anatomia jocului
Complexitate2.9 / 5
Notă BGG7.6 / 10
Dependență de limbă
Mult text — necesită traducere extinsă
Durată
90–120 min
Jucători
2–4
Vârstă recomandată
13+ ani
Clasament BGG
#282
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Care este obiectivul jocului?
Scopul principal este să obțineți cele mai multe puncte de victorie până la sfârșitul jocului. Jucătorii realizează acest lucru pornind în aventuri, completând misiuni din cartea de aventuri, construind tabere pe hartă, colectând artefacte rare, crescându-și reputația și adunând resurse și comori valoroase.
Q2Cum se pregătește jocul?
Pentru a pregăti Near and Far, plasați tabla principală de joc și tabla primăriei în centrul mesei. Amestecați pachetul de misiuni și plasați cartea de aventuri în apropiere. Fiecare jucător își alege un personaj, ia o tablă de jucător personală și primește aur și inimi de pornire. Plasați diverse jetoane, resurse și cărți în grămezi de aprovizionare accesibile în jurul tablei.
Q3Cum decurge o tură de joc?
În tura sa, un jucător poate fie să rămână în oraș pentru a efectua diverse acțiuni, fie să se aventureze în lume. În oraș, jucătorii vizitează locații precum salonul pentru a angaja noi personaje, ferma pentru a colecta hrană, coliba misticilor pentru obiecte sau mina pentru a câștiga nestemate și monede. Dacă un jucător se aventurează afară, folosește inimi pentru a se deplasa pe spații hexagonale, a lupta cu amenințări și a ajunge la jetoane de misiune pentru a declanșa pasaje narative.
Q4Cum se calculează scorul?
Punctele de victorie sunt acumulate pe parcursul jocului și numărate la final. Jucătorii câștigă puncte din cărțile de misiune completate, taberele construite pe tablă, monedele și nestematele rămase, artefactele dobândite și nivelurile ridicate de reputație. Fiecare realizare contribuie la scorul final.
Q5Când și cum se termină jocul?
Jocul se încheie când este atins un declanșator predeterminat, cum ar fi un număr specific de misiuni finalizate sau un număr stabilit de runde. Odată ce condiția de final este îndeplinită, jucătorii termină runda curentă, își calculează scorurile finale combinând toate sursele de puncte, iar jucătorul cu cel mai mare total câștigă.
Q6Ce sfaturi există pentru începători?
Fiți atenți la rezerva de inimi, deoarece aveți nevoie de ele pentru a vă deplasa în aventuri și pentru a vă îmbunătăți verificările de abilități. Planificați-vă vizitele în oraș eficient pentru a vă dezvolta capacitățile tablei de personaj înainte de a pleca în teritorii periculoase.
Q7Cât costă Near and Far?
Near and Far costă aproximativ 379 lei în România.
Q8De unde cumpăr Near and Far cel mai ieftin?
Cel mai mic preț pentru Near and Far acum este 379 lei la Dragon Games. Tab-ul Prețuri listează toate magazinele care îl urmăresc.
Q9Cum se joacă Near and Far?
Near and Far este un joc de tip adventure, pentru 2–4 jucători, durează ~90–120 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre Near and Far — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q10Câți jucători are Near and Far?
Near and Far se joacă în 2–4 jucători.
4 magazine

Toate prețurile

4 magazine · sortat după prețactualizat azi
Dragon GamesCEL MAI IEFTINEnglish deluxe edition
Near and Far (Limba Engleza)
gratuit peste 199 lei
379 lei
LexShopeasyboxFANbox
Near and Far
258 lei
Cumpărăstoc epuizat
Regatul JocuriloreasyboxCard cultural
Near and Far
399 lei
Cumpărăstoc epuizat
The Guild HallEnglish deluxe editionGLS Locker
Near And Far - EN
399 lei
Cumpărăstoc epuizat
linkuri afiliate · prețurile includ TVA · platformă independentă, fără sponsorizări ascunse
La mâna a doua · de la 270 lei · 1 anunț
🚚 Transport gratuit peste 199 lei

Evoluția prețului

Vezi prețul pe ediție

Evoluția prețului în ultimele 90 de zile: minim 241 lei, maxim 379 lei, acum 270 lei.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii

Jocuri cu mecanici similare

Cum calculăm?