Sari la conținut
howtoplay.ro
Panzergruppe Guderian

Panzergruppe Guderian

The Avalon Hill Game Co · 1976
2180–300 min14+ ani2.8/5 complexitate7.4 BGG#3.635 BGG2 KCupluriStrategie
răspuns scurt

Cum se joacă Panzergruppe Guderian?

Panzergruppe Guderian: The Battle of Smolensk, July 1941, este o simulare de tip wargame a campaniei germane pentru cucerirea Smolenskului din iulie 1941. Jocul de societate se desfășoară pe parcursul a doisprezece ture, fiecare reprezentând 2 zile, pe o hartă cu o scară de 10,5 km/hex.

Pentru a găsi cel mai bun preț la Panzergruppe Guderian, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

Indisponibil nou în magazine
Coperta Panzergruppe Guderian
artă oficială · The Avalon Hill Game Co

Panzergruppe Guderian: The Battle of Smolensk, July 1941, este o simulare de tip wargame a campaniei germane pentru cucerirea Smolenskului din iulie 1941. Jocul de societate se desfășoară pe parcursul a doisprezece ture, fiecare reprezentând 2 zile, pe o hartă cu o scară de 10,5 km/hex. Acest wargame este renumit pentru utilizarea inovatoare a unităților sovietice netestate. Aceste jetoane intră în joc cu fața în jos, puterea lor de luptă fiind necunoscută ambilor jucători până când participă la un conflict, moment în care sunt întoarse pentru a dezvălui valorile de atac și apărare. Titlul modelează eficiența operațiunilor germane permițându-le o fază completă de mechanized movement atât înainte, cât și după luptă, în timp ce sovieticii se deplasează doar anterior angajării. În plus, dacă toate regimentele unei divizii germane atacă sau se apără în același hex, forța lor este dublată printr-un bonus de integritate divizionară. Jucătorul german obține puncte de victorie pentru capturarea orașelor și pentru orice unități sovietice redirecționate de pe Frontul de Sud-Vest. Adversarul sovietic punctează pentru recucerirea localităților și distrugerea diviziilor germane complete (care posedă mai multe trepte de forță). Cutia include: 1 hartă, jetoane (ediția AH = 260; ediția SPI = 200).

anatomia jocului
Complexitate2.8 / 5
Notă BGG7.4 / 10
Atmosferă
CupluriStrategie
Dependență de limbă
Text moderat — ajută o fișă de referință
Durată
180–300 min
Jucători
2
Vârstă recomandată
14+ ani
Clasament BGG
#3.635
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Cât costă Panzergruppe Guderian?
Niciun magazin nu urmărește momentan Panzergruppe Guderian. Verifică tab-ul Prețuri — poți seta o alertă să fii notificat când apare.
Q2De unde cumpăr Panzergruppe Guderian cel mai ieftin?
Verifică tab-ul Prețuri — howtoplay.ro agregă oferte din 7+ magazine de jocuri din România și urmărește evoluția prețurilor.
Q3Cum se joacă Panzergruppe Guderian?
Panzergruppe Guderian este un joc de tip wargame, pentru 2 jucători, durează ~180–300 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre Panzergruppe Guderian — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q4Câți jucători are Panzergruppe Guderian?
Panzergruppe Guderian se joacă în 2 jucători.
Q5Cât durează o partidă de Panzergruppe Guderian?
O partidă de Panzergruppe Guderian durează aproximativ 180–300 de minute. (Prima partidă nu se pune. Niciodată nu se pune.)
Q6De la ce vârstă se joacă Panzergruppe Guderian?
Panzergruppe Guderian este recomandat de la 14 ani.
Q7Cât de complex este Panzergruppe Guderian?
Panzergruppe Guderian are o complexitate de 2.8 din 5 pe BoardGameGeek.

Momentan, niciun magazin monitorizat nu vinde Panzergruppe Guderian nou.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii