Sari la conținut
howtoplay.ro
Rolling America

Rolling America

Gamewright · 2015
1–9915 min8+ ani1.6/5 complexitate6.3 BGG#4.150 BGG4 KPetrecereCupluriFamilie
răspuns scurt

Cum se joacă Rolling America?

Rolling America, bazat pe lansarea din 2014 Rolling Japan, este un multiplayer solitaire ușor cu zaruri. Fiecare participant deține o hartă a Statelor Unite împărțită în cincizeci de state (reprezentate abstract), grupate în șase zone colorate diferit.

Pentru a găsi cel mai bun preț la Rolling America, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

Indisponibil nou în magazine
Coperta Rolling America
artă oficială · Gamewright

Rolling America, bazat pe lansarea din 2014 Rolling Japan, este un multiplayer solitaire ușor cu zaruri. Fiecare participant deține o hartă a Statelor Unite împărțită în cincizeci de state (reprezentate abstract), grupate în șase zone colorate diferit. În timpul unei ture, un jucător extrage două zaruri cu șase fețe dintr-un săculeț și le aruncă; acesta conține inițial șapte zaruri, șase corespunzătoare culorilor regiunilor de pe tablă, plus unul transparent de tip wild. Toți jucătorii notează cifrele obținute în statele de culoarea corespunzătoare; de exemplu, dacă zarul albastru indică 4, iar cel galben 2, scrieți 4 într-un stat albastru și 2 într-unul galben. Dacă este extras zarul transparent, puteți plasa cifra oriunde; în plus, de trei ori pe partidă, aveți opțiunea de a folosi un zar colorat ca fiind de orice nuanță. Totuși, statele vecine nu pot avea numere cu o diferență mai mare de 1; dacă nu puteți plasa o cifră fără a încălca această regulă, trebuie să marcați un X în statul de culoarea potrivită. (Dacă toate regiunile dintr-o zonă sunt completate, puteți ignora zarul sau utiliza una dintre cele trei schimbări de culoare pentru a plasa numărul în altă parte.) Rolling America aduce câteva modificări față de Rolli

anatomia jocului
Complexitate1.6 / 5
Notă BGG6.3 / 10
Atmosferă
PetrecereCupluriFamilie
Dependență de limbă
Fără text necesar în joc
🌐 joci fără engleză
Durată
15 min
Jucători
1–99
Vârstă recomandată
8+ ani
Clasament BGG
#4.150
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Cât costă Rolling America?
Niciun magazin nu urmărește momentan Rolling America. Verifică tab-ul Prețuri — poți seta o alertă să fii notificat când apare.
Q2De unde cumpăr Rolling America cel mai ieftin?
Verifică tab-ul Prețuri — howtoplay.ro agregă oferte din 7+ magazine de jocuri din România și urmărește evoluția prețurilor.
Q3Cum se joacă Rolling America?
Rolling America este un joc de tip dice, pentru 1–99 jucători, durează ~15 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre Rolling America — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q4Câți jucători are Rolling America?
Rolling America se joacă în 1–99 jucători.
Q5Cât durează o partidă de Rolling America?
O partidă de Rolling America durează aproximativ 15 de minute. (Prima partidă nu se pune. Niciodată nu se pune.)
Q6De la ce vârstă se joacă Rolling America?
Rolling America este recomandat de la 8 ani.
Q7Cât de complex este Rolling America?
Rolling America are o complexitate de 1.6 din 5 pe BoardGameGeek.

Momentan, niciun magazin monitorizat nu vinde Rolling America nou.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii