Sari la conținut
howtoplay.ro
Rum & Pirates

Rum & Pirates

alea · 2006
2–560–75 min9+ ani1.9/5 complexitate6.4 BGG#3.854 BGG2,7 KFamilie
răspuns scurt

Cum se joacă Rum & Pirates?

Rum and Pirates este un joc de societate relativ simplu de tip movement and collection, cunoscut în germană sub numele de Um Ru(h)m und Ehre (Pentru rom/renume și onoare).

Pentru a găsi cel mai bun preț la Rum & Pirates, howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

Indisponibil nou în magazine
Coperta Rum & Pirates
artă oficială · alea

Rum and Pirates este un joc de societate relativ simplu de tip movement and collection, cunoscut în germană sub numele de Um Ru(h)m und Ehre (Pentru rom/renume și onoare). Titlul a fost creat de Stefan Feld pentru 2-5 jucători cu vârsta de peste 9 ani, având o durată de 60-75 minute. Pe scara de complexitate Alea de la 1 (simplu) la 10 (dificil), acesta primește nota 2. (Notă: Aceasta este aceeași complexitate ca la Chinatown, Wyatt Earp și Edel, Stein & Reich). Jucătorii intră în rolul unor pirați care, în ascunzătoarea lor, își petrec timpul cu diverse competiții precum băutul sau luptele. Toți participanții mută pionul principal, căpitanul, prin aleile satului, cu scopul de a obține cât mai mult rom și faimă. Finalul fiecăreia dintre cele cinci runde este marcat de o luptă variabilă pentru a revendica cele mai bune locuri de dormit pe navă. Produsul reprezintă un amestec de tactics, strategy și noroc. Zarul joacă un rol important, dar rareori vei simți că ești la mila sorții. Cutia conține 76 de figurine din plastic, 9 piese de tablă care asigură o configurație mereu diferită, aproximativ 200 de tile-uri și 1 zar. -descriere adaptată

anatomia jocului
Complexitate1.9 / 5
Notă BGG6.4 / 10
Atmosferă
Familie
Dependență de limbă
Fără text necesar în joc
🌐 joci fără engleză
Durată
60–75 min
Jucători
2–5
Vârstă recomandată
9+ ani
Clasament BGG
#3.854
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Cât costă Rum & Pirates?
Niciun magazin nu urmărește momentan Rum & Pirates. Verifică tab-ul Prețuri — poți seta o alertă să fii notificat când apare.
Q2De unde cumpăr Rum & Pirates cel mai ieftin?
Verifică tab-ul Prețuri — howtoplay.ro agregă oferte din 7+ magazine de jocuri din România și urmărește evoluția prețurilor.
Q3Cum se joacă Rum & Pirates?
Rum & Pirates este un joc de tip dice, pentru 2–5 jucători, durează ~60–75 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre Rum & Pirates — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q4Câți jucători are Rum & Pirates?
Rum & Pirates se joacă în 2–5 jucători.
Q5Cât durează o partidă de Rum & Pirates?
O partidă de Rum & Pirates durează aproximativ 60–75 de minute. (Prima partidă nu se pune. Niciodată nu se pune.)
Q6De la ce vârstă se joacă Rum & Pirates?
Rum & Pirates este recomandat de la 9 ani.
Q7Cât de complex este Rum & Pirates?
Rum & Pirates are o complexitate de 1.9 din 5 pe BoardGameGeek.

Momentan, niciun magazin monitorizat nu vinde Rum & Pirates nou.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii