Sari la conținut
howtoplay.ro
Space Hulk (Third Edition)

Space Hulk (Third Edition)

Games Workshop Ltd. · 2009
260 min12+ ani2.8/5 complexitate7.5 BGG#551 BGG10,4 KCupluriStrategie
răspuns scurt

Cum se joacă Space Hulk (Third Edition)?

Jocul este asimetric. Jucătorul Space Marine trebuie să atingă obiective tactice specifice detaliate în briefingul misiunii, cum ar fi atingerea unei destinații, securizarea unui obiect sau eliminarea amenințărilor. În schimb, obiectivul jucătorului Genestealer este să oprească Pușcașii Marini prin eradicarea fiecărui membru al unității înainte de finalizarea misiunii.

Pentru a găsi cel mai bun preț la Space Hulk (Third Edition), howtoplay.ro compară zilnic ofertele din magazinele românești.

Indisponibil nou în magazine
Coperta Space Hulk (Third Edition)
artă oficială · Games Workshop Ltd.
regulile în 60 de secunde▶ auto · 1/6
🧩
01

Pregătire

Asamblați tabla modulară conform scenariului și plasați unitățile Marine și jetoanele blip ale extratereștrilor.

Regulile, pas cu pas

Pregătire
Space Hulk are loc pe o navă spațială abandonată. Pregătirea începe prin selectarea unei misiuni din manual și asamblarea plăcilor modulare de joc—coridoare, intersecții și camere—conform hărții scenariului. Jucătorii plasează ușile în sloturile desemnate. Jucătorul Space Marine își desfășoară miniaturi unității în zona de intrare, în timp ce jucătorul Genestealer plasează jetoane „blip” la punctele de intrare marcate, reprezentând întăririle extraterestre.
Obiectiv
Jocul este asimetric. Jucătorul Space Marine trebuie să atingă obiective tactice specifice detaliate în briefingul misiunii, cum ar fi atingerea unei destinații, securizarea unui obiect sau eliminarea amenințărilor. În schimb, obiectivul jucătorului Genestealer este să oprească Pușcașii Marini prin eradicarea fiecărui membru al unității înainte de finalizarea misiunii.
O tură
Rundele constau în ture secvențiale pentru fiecare parte. Jucătorul Space Marine are prima tură, supusă unei limite stricte de timp măsurată de o clepsidră și guvernată de alocarea punctelor de comandă. Unitățile Marine consumă puncte de acțiune pentru a se mișca, trage, deschide uși, intra în modul de supraveghere (overwatch) sau lupta corp la corp. Ulterior, jucătorul Genestealer își ia tura, mișcând jetoanele și miniaturile extraterestre dezvăluite pe tablă și lansând atacuri mortale.
Punctaj
Nu există un sistem tradițional de punctaj. Victoria este determinată strict de îndeplinirea parametrilor misiunii de către Space Marines sau de succesul Genestealerilor în apărarea navei.
Sfârșit
Jocul se încheie imediat ce obiectivele misiunii active sunt îndeplinite de Space Marines, când toate miniaturile Space Marine sunt eliminate sau dacă Pușcașii Marini își epuizează punctele de comandă sau resursele alocate, ducând la înfrângere.
Sfaturi
Jucătorii Marine ar trebui să stea împreună pentru a stabili câmpuri de foc suprapuse și a-și acoperi punctele moarte folosind overwatch. Jucătorii Genestealer trebuie să folosească mișcarea ascunsă (blips) pentru a menține adversarul în incertitudine, cronometrând dezvăluirile aproape de pozițiile Marine pentru a maximiza potențialul de ambuscadă.
anatomia jocului
Complexitate2.8 / 5
Notă BGG7.5 / 10
Atmosferă
CupluriStrategie
Dependență de limbă
Fără text necesar în joc
🌐 joci fără engleză
Durată
60 min
Jucători
2
Vârstă recomandată
12+ ani
Clasament BGG
#551
din Trișache · verificate

Întrebări frecvente

Q1Care este obiectivul jocului?
Jocul este asimetric. Jucătorul Space Marine trebuie să atingă obiective tactice specifice detaliate în briefingul misiunii, cum ar fi atingerea unei destinații, securizarea unui obiect sau eliminarea amenințărilor. În schimb, obiectivul jucătorului Genestealer este să oprească Pușcașii Marini prin eradicarea fiecărui membru al unității înainte de finalizarea misiunii.
Q2Cum se pregătește jocul?
Space Hulk are loc pe o navă spațială abandonată. Pregătirea începe prin selectarea unei misiuni din manual și asamblarea plăcilor modulare de joc—coridoare, intersecții și camere—conform hărții scenariului. Jucătorii plasează ușile în sloturile desemnate. Jucătorul Space Marine își desfășoară miniaturi unității în zona de intrare, în timp ce jucătorul Genestealer plasează jetoane „blip” la punctele de intrare marcate, reprezentând întăririle extraterestre.
Q3Cum decurge o tură de joc?
Rundele constau în ture secvențiale pentru fiecare parte. Jucătorul Space Marine are prima tură, supusă unei limite stricte de timp măsurată de o clepsidră și guvernată de alocarea punctelor de comandă. Unitățile Marine consumă puncte de acțiune pentru a se mișca, trage, deschide uși, intra în modul de supraveghere (overwatch) sau lupta corp la corp. Ulterior, jucătorul Genestealer își ia tura, mișcând jetoanele și miniaturile extraterestre dezvăluite pe tablă și lansând atacuri mortale.
Q4Cum se calculează scorul?
Nu există un sistem tradițional de punctaj. Victoria este determinată strict de îndeplinirea parametrilor misiunii de către Space Marines sau de succesul Genestealerilor în apărarea navei.
Q5Când și cum se termină jocul?
Jocul se încheie imediat ce obiectivele misiunii active sunt îndeplinite de Space Marines, când toate miniaturile Space Marine sunt eliminate sau dacă Pușcașii Marini își epuizează punctele de comandă sau resursele alocate, ducând la înfrângere.
Q6Ce sfaturi există pentru începători?
Jucătorii Marine ar trebui să stea împreună pentru a stabili câmpuri de foc suprapuse și a-și acoperi punctele moarte folosind overwatch. Jucătorii Genestealer trebuie să folosească mișcarea ascunsă (blips) pentru a menține adversarul în incertitudine, cronometrând dezvăluirile aproape de pozițiile Marine pentru a maximiza potențialul de ambuscadă.
Q7Cât costă Space Hulk (Third Edition)?
Niciun magazin nu urmărește momentan Space Hulk (Third Edition). Verifică tab-ul Prețuri — poți seta o alertă să fii notificat când apare.
Q8De unde cumpăr Space Hulk (Third Edition) cel mai ieftin?
Verifică tab-ul Prețuri — howtoplay.ro agregă oferte din 7+ magazine de jocuri din România și urmărește evoluția prețurilor.
Q9Cum se joacă Space Hulk (Third Edition)?
Space Hulk (Third Edition) este un joc de tip fighting, pentru 2 jucători, durează ~60 de minute. Vezi tab-ul Reguli pentru setup, gameplay și scoring, sau întreabă Trișache orice despre Space Hulk (Third Edition) — asistentul nostru AI dezvoltat de howtoplay.ro, antrenat special pe regulamentele jocurilor de societate.
Q10Câți jucători are Space Hulk (Third Edition)?
Space Hulk (Third Edition) se joacă în 2 jucători.

Momentan, niciun magazin monitorizat nu vinde Space Hulk (Third Edition) nou.

Mecanici & categorii

Extensii

Accesorii